Witam!…. Radeon 7770

Mabox Linux Fora Pomoc i wsparcie Sprzęt i Sterowniki Witam!…. Radeon 7770

Otagowano: 

Ten wątek zawiera 12 odpowiedzi, ma 4 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  engladFum 3 tygodni, 6 dni temu.

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor

byldek
    Participant

Testuję mabox-a i działa wyśmienicie. Ale przyszedł czas na drivery do radeonka 7770 od AMD. Zobaczymy!

napcok
    Keymaster

Witaj,
    Nie wiem co to za karta ale jeśli drivery to Catalyst to słyszałem, że lepiej sobie darować.

byldek
    Participant

Witaj,
    Nie wiem co to za karta ale jeśli drivery to Catalyst to słyszałem, że lepiej sobie darować.

Karta to radeon hd 7770, cyt. „Owners of ATI/AMD video cards have a choice between AMD’s proprietary driver (catalystAUR) and the open source driver (ATI for older or AMDGPU for newer cards). This article covers the proprietary driver.”

Zobaczymy. Jak się całkiem „sypnie” to potwierdzam że szybko się mabox-a instaluje.
    ps.

napcok
    Keymaster

Jeśli Catalyst to drivery są w oficjalnych repozytoriach Majnjaro. Nie ma potrzeby korzystania z AUR
    Powodzenia 🙂

Załączniki:

byldek
    Participant

Do mojej karty fglrx już nie „pasuje”. https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Enabling_video_acceleration

Ale chyba będzie łatwiej. W debianie było ciężko, ale po wielkich bojach uruchomiłem vaapi do mplayera bo tylko o to mi chodzi. Może przenieś ten wątek gdzie trzeba?

napcok
    Keymaster

Ok przeniosłem do Sprzęt i sterowniki.

pavbaranov
    Participant

Dla Radeon 7770 są obecnie wyłącznie sterowniki otwarte. Catalyst (Crimson), który jest już porzucony, nie należy używać. Obecnie dla Radeonów są:
    – sterowniki otwarte (dla wszystkich)
    – sterowniki amdgpu/amdgpu-pro (te ostatnie zamknięte) dla GCN > 1.0 (dla 1.0 funkcja eksperymentalna wymagająca przekompilowania kernela).

byldek
    Participant

Dla Radeon 7770 są obecnie wyłącznie sterowniki otwarte. Catalyst (Crimson), który jest już porzucony, nie należy używać. Obecnie dla Radeonów są:
    – sterowniki otwarte (dla wszystkich)
    – sterowniki amdgpu/amdgpu-pro (te ostatnie zamknięte) dla GCN > 1.0 (dla 1.0 funkcja eksperymentalna wymagająca przekompilowania kernela).

Właśnie udało się fglrx uruchomić i działa vaapi z mpv (https://wiki.manjaro.org/index.php/Catalyst). Wiem że już go się nie używa, ale z tym amdgpu mam problemy. Jutro jeszcze spróbuję. A tak pokazuje ‚pluje’ mpv:

libva info: VA-API version 0.39.4
    libva info: va_getDriverName() returns 0
    libva info: Trying to open /usr/lib/dri/fglrx_drv_video.so
    libva info: Found init function __vaDriverInit_0_33
    libva info: va_openDriver() returns 0
    AO: [pulse] 48000Hz 5.1(side) 6ch float
    Using hardware decoding (vaapi).
    VO: [opengl] 1152x480 vaapi
    AV: 00:01:40 / 01:57:38 (1%) A-V:  0.000 Cache: 10s+73MB

pavbaranov
    Participant

VAAPI działa również na xf86-video-ati 🙂 Bez problemu i łaski nie robi (mam :)).
    Radeon 7700 to jest GCN 1.0? Jeśli tak, to musisz przekompilować kernel i uruchomić wsparcie dla amdgpu, aby móc go używać, a nadto mieć kernel (bodaj) 4.9 minimum. Nadal to jednak funkcja eksperymentalna dla GCN 1.0.
    Jeśli jest to GCN>=2.0 amdgpu/amdgpu-pro winno działać bez problemu OTB po instalacji sterowników.
    Catalyst/Crimson ze współczesnymi kernelami/Xami nie ma najmniejszego sensu.

byldek
    Participant

VAAPI działa również na xf86-video-ati Bez problemu i łaski nie robi (mam :)).
    Radeon 7700 to jest GCN 1.0? Jeśli tak, to musisz przekompilować kernel i uruchomić wsparcie dla amdgpu, aby móc go używać, a nadto mieć kernel (bodaj) 4.9 minimum. Nadal to jednak funkcja eksperymentalna dla GCN 1.0.
    Jeśli jest to GCN>=2.0 amdgpu/amdgpu-pro winno działać bez problemu OTB po instalacji sterowników.
    Catalyst/Crimson ze współczesnymi kernelami/Xami nie ma najmniejszego sensu.

Ok. Dzięki. Więc wracam do xf86, ale jutro.. 🙂

byldek
    Participant

Radeon 7770 to GCN 1.0, więc będzie trudno vaapi odpalić przy xf86 już trochę dokumentacji przeczytałem. to mój sprzęt:

inxi -Fx
    System:    Host: byldek-pc Kernel: 4.9.6-1-MANJARO x86_64 (64 bit gcc: 6.3.1) Desktop: Openbox 3.6.1
               Distro: Manjaro Linux
    Machine:   Device: desktop Mobo: MICRO-STAR model: GF615M-P33 (MS-7597) v: 1.0 BIOS: American Megatrends v: V1.1 date: 06/17/2009
    CPU:       Triple core AMD Athlon II X3 460 (-MCP-) cache: 1536 KB
               flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4a svm) bmips: 20500
               clock speeds: max: 3400 MHz 1: 2200 MHz 2: 800 MHz 3: 2200 MHz
    Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Cape Verde XT [Radeon HD 7770/8760 / R7 250X] bus-ID: 02:00.0
               Display Server: X.org 1.19.1 driver: radeon tty size: 159x41 Advanced Data: N/A for root

byldek
    Participant

Udało się. Bez kompilacji i komplikacji.
    – lsmod – amdgpu,radeon
    – wynik z mpv:

libva info: VA-API version 0.39.4
    libva info: va_getDriverName() returns 0
    libva info: Trying to open /usr/lib/dri/radeonsi_drv_video.so
    libva info: Found init function __vaDriverInit_0_39
    libva info: va_openDriver() returns 0
    AO: [alsa] 48000Hz stereo 2ch float
    Using hardware decoding (vaapi).
    VO: [vaapi] 1152x480 vaapi
    AV: 00:04:44 / 02:19:54 (3%) A-V:  0.000 Cache: 10s+73MB

Temat uważam za zamknięty. Dziękuję.

engladFum
    Participant

Зачем такие сложно:)[/url]

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.